zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Włoskie zwyczaje i obrzędy ludowe związane ze śmiercią
Włoskie zwyczaje i obrzędy ludowe związane ze śmiercią
Od zawsze śmierć budziła przerażenie i chęć ucieczki przed nią. Jej tajemnica sprawiała to, iż ludzie tworzyli swoje sposoby na „ułaskawienie jej” próbując zrozumieć tajemnicze znaki.
Wiele tradycji związanych ze śmiercią łączy się z przeczuciami...

Najbardziej rozpowszechnione to pohukiwanie sowy lub puchacza, nocne wycie psa, piejąca kura niczym kogut, zaciemnienie księżyca, pojawienie się komety. Powszechnie uważano, że jeśli zmarły ma oczy otwarte to znak, że wkrótce ktoś z członków rodziny umrze.

W Regionie Bazylikaty, staruszka odliczając kroki od drzwi do łóżka z chorym i szepcząc „umrze” „będzie żył” próbowała przeczuć to, co miało się stać z daną osobą. Ostatnio wypowiedziane słowo stawało się przepowiednią.

Tradycyjne obyczaje inspirują się też agonią. Na przykład w celu skrócenia cierpień umierającej osobie zdejmuje się z szyi złoty medalik, który ma ułatwić wydostanie się duszy. W Regionie Abruzji, Sardynii (południowe Włochy) i w Regionie Emilia - Romania (centralne Włochy) bardzo starym wierzeniem jest to, że jeśli ktoś za życia spalił zaprzęg czeka go dłuższa agonia za karę. Do tych zwyczajów można też zaliczać istnienie tzw. „accabadoras”, stare kobiety, mieszkanki Sardynii zajmujące się skracaniem męk umierających poprzez duszenie ich poduszką.

Wobec faktu zaistniałej śmierci znany jest zwyczaj otwierania okien na oścież w celu ułatwienia wejścia aniołom, by przenieść duszę zmarłej osoby do nieba, zatrzymywanie zegara, zgaszenie ognia, powstrzymanie się od prac, przesłanianie szyb przed odbiciem rzekomo diabolicznym. Powiadomienie o śmierci danej osoby dokonywane było za pomocą dzwonu. Ilość jego uderzeń odpowiadała wiekowi i stanowi zmarłego, zaś zmarłym dzieciom dzwony biły na chwałę.

Według tradycji zmarły powinien być ubrany w jego najlepsze ubranie, między palcami należało włożyć różaniec a nawet (w niektórych regionach) umieszczano monetę w dłoni, ustach lub kieszeni. Miała ona służyć na opłacenie przejścia do innego świata. Do trumny wkładało się też osobiste rzeczy nieboszczyka np. fajkę, kapelusz, jeśli to był mężczyzna, kobiecie: nożyczki, przybory kuchenki, dziecku – zabawki i słodycze.

Z upływem czasu zwyczaje te prawie wyszły z użycia, choć jakże często jeszcze wycie psa napawa wielu niepokojem.

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

 

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
nagrobki
ZAKO

Firma ZAKO powstała w roku 1997. Na początku sw ojej działalności jako jednoosobowa firma świadcząca usługi w zakresie układania płytek lastriko, ceramicznych oraz wykańczania budynków...

PRODUKTY
trumny
Trumny
nazwa: trumna nr kat.: T-26 Więcej informacji uzyskają Państwo na stronie www.rymerol.com.pl lub pod numerem telefonu 086 217 45 68. Zapraszamy!

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe