zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Wystawa ludzkich zwłok
Wystawa ludzkich zwłok
Przed naszymi przerażonymi oczyma pojawia się makabryczny spektakl, wyolbrzymiony w swoich barokowych formach: ciało ludzkie pozbawione wnętrzności, podzielone na tuziny części podzielonych z dokładnością lancetu chirurgicznego, zawieszone na niewidzialnych nylonowych niciach i oscylujące w próżni jak zwariowana marionetka. Potem scena z ciężarną kobietą, z której brzucha widać płód oraz ciało bez skóry pochylone nad szachownicą.

Używając terminologii z sali autopsji znane czasopismo „Time” opisuje niezwykłą wystawę zwłok ludzkich zorganizowaną w Mannheim. Autorem tej ekspozycji jest Gunther von Hagens, 58-letni niemiecki profesor anatomii, a  także samozwańczy artysta nazwany przez media Doktor Śmierć z powodu dziwnych obiektów (zmarłych), którym poświęca dużo uwagi.

Jego wystawy zwłok są wydarzeniami o charakterze naukowym, wysoce pirotechniczne i tendencyjne z powodu ich znacznego wpływu emocjonalnego i trasgresywności.

„Dzieła” są realizowane w wyniku konserwacyjnego procesu nazwanego przez niego samego Plastilination. Ciała są po prostu zanurzane w acetonie o temperaturze – 25 stopni w celu spowodowania szybkiego drenażu płynów fizjologicznych i gazów obecnych w miękkich częściach organizmu.
Poprzez ten zabieg balsamowania zwłoki pozostają na zawsze skrystalizowane w aseptycznych i neutralnych warunkach. Inną zaletą tego procesu chemicznego jest możliwość ich ułożenia w bardzo plastycznych, realistycznych i dziwacznych pozycjach. Można podziwiać ciała chcące grać w koszykówkę, w szachy, wspinające się.

13-milionowa publiczność zwiedziła te kontrowersyjne wystawy anatomii patologicznej trójwymiarowej zorganizowane dotychczas w Niemczech, Japonii, Anglii, Korei Południowej, Szwajcarii, Belgii.

Niektórzy twierdzą, że pokaz jest edukacyjny, ponieważ powala na docenienie różnych aspektów ciała ludzkiego, zdrowego i schorowanego.Wiele zwiedzających po zobaczeniu np. płuc przepełnionych nikotyną człowieka chorego na raka rzuciło palenie. Podczas wystawy można oglądać różne organy w serii odmiennych sytuacji. To okazja do badania różnorodnych i złożonych struktur anatomicznych całych ciał i podłużnych przekrojów. Wystawa spowodowała wiele polemik i dyskusji powodując skandal i niesmak.

Von Hagens odpowiada na krytyki, że jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy naukowej, a ciała osób, które demonstruje jeszcze za życia wyraziły zgodę na to, by były użyte do celów pokazowych. Na liście niemieckiego profesora znajduje się około 3.600 osób chętnych podarować własne zwłoki i ta liczba zwiększa się.

 

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
nagrobki
Kamieniarstwo Andrzej Woźniak

Nasza firma powstała w roku 1970 jako jedna z pierwszych na rynku kamieniarskim w Polsce południowej. Wykonujemy nagrobki i grobowce z kamieni naturalnych z całego świata, według własnych wzorów...

PRODUKTY
trumny
Stelaże i podesty nagrobne
Podesty nagrobne służą do zabezpieczenia pochówku, zarówno tradycyjnego, z ręcznym opuszczaniem trumny, jak również z wykorzystaniem windy....

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe