zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Pogrzeb żydowski
Pogrzeb żydowski
Żydzi uważają śmierć za naturalny proces, zaplanowany przez Boga i stanowiący przejście z życia ziemskiego w pozaziemskie, w którym czeka nagroda dla tych, których życie było godne i uczciwe. Wierzą w miłosierdzie boże i miłość. Pogrzeb żydowski może nieznacznie się różnić w rytuałach i tradycjach. Może być bardziej ortodoksyjny, konserwatywny czy zreformowany.

Najbliższa rodzina zajmuje się organizacją pogrzebu. Powiadamia się rabina w celu zaznajomienia ich z dokładną procedurą. Każda żydowska gmina ma własną spółkę pogrzebową zajmującą się uroczystością pochowunku. Przynależność do takiej spółki jest zaszczytem i nie otrzymuje się wynagrodzenia.

Grupa kobiet zajmuje się ciałem zmarłej kobiety, zaś grupa mężczyzn ciałem zmarłego mężczyzny. Zmarły nie może być pozostawiony sam, aż do momentu pogrzebania. Jest to forma szacunku wobec niego. Jego usta należy zamknąć a twarz przykryć białą kartką. Stopy powinny znajdować się naprzeciw drzwi. Pogrzeb powinien odbyć się w ciągu 24 godzin ze względu na obawę przed rozpoczęciem się procesu gnilnego. Proces oczyszczenia przewiduje, by ciało było doskonale czyste. Zgodnie z rytuałem polewa się je wodą.

Następnie zostaje ubrane w biały całun na znak oczyszczenia i świętości. Używa się zwykłej, drewnianej trumny, gdyż sądzi się, iż przed śmiercią wszyscy są równi.Następnie ciało zostaje owinięte w tzw. tallith, modlitewny szal z licznymi frędzlami i przykazaniami do przestrzegania. Osoby najbliższe zmarłemu rozrywają kawałek ubrania symbolizującego ból serca spowodowany jego odejściem. Uważa się, że po śmierci ciało wraca na ziemię a dusza odchodzi do Boga. Dokonuje się pogrzebania w ziemi. Kremacja i balsamowanie są zabronione. Po zakończeniu pogrzebu wszyscy jego uczestnicy powinny umyć ręce na znak oczyszczenia. Żałoba po rodzicu trwa siedem dni i nazywa się Shivah. Ortodoksyjni Żydzi w czasie  żałoby powstrzymują się od noszenia skórzanych butów, obcinania brody i włosów, kąpieli. Okres żałoby kończy się w dniu Sabatu (Shabbat). Jest to dzień radosny. Czas odwiedzin mogiły na cmentarzu. W około rok po śmierci celebruje się nabożeństwo, by modlić się za duszę zmarłego.

 

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
7 & 7

Zajmujemy się sprzedażą hurtową odzieży do pochówku zmarłych. W ofercie posiadamy kompletne ubrania do pochówku. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na naszej stronie internetowej...

PRODUKTY
Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe