zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Pogrzeb w Chinach
Pogrzeb w Chinach
Chiny są krajem wzbudzającym coraz większe zainteresowanie. W tym wielkim państwie zgodnie współistnieje wiele narodowości. Chińczycy bardziej interesują się życiem doczesnym niż duszą po śmierci. Pogrzeb chiński jest drobiazgowy i przestrzega specyfiki wiary religijnej (taoizm i konfucjonizm).

Kolorem żałoby jest biel, czyli brak koloru. Kiedy ktoś umiera na drzwiach jego domu zawiesza się kwadratowe arkusze białego papieru, a na drzwiach sąsiadów przykleja się czerwone kartki – symbol życia, które nie przerwało się, ale przeszło do innego wymiaru. Wieńce kwiatów, kadzidła, świeczki stanowią emocjonujący scenariusz w czasie procesji krewnych zmarłego. Najbliższa rodzina ubrana na biało towarzyszy trumnie do miejsca pochowunku. Słychać odgłosy gongu, skrzypiec i bębnów. Jeśli zmarłą osobą jest ktoś znany gra się żałobny marsz w czasie pogrzebu państwowego. Wystrzela się sztuczne ognie jako symbol oddalenia złych duchów, buduje się papierowe modele samochodzików, domów i pieniędzy, a potem pali się je w celu ułatwienia przejścia duszy poprzez dziesięć sądów zaświata.

W odległym wschodnim zakątku Chin przed pogrzebaniem młoda kobieta ubrana w biały kostium z czerwonymi frędzlami tańczy w pobliżu trumny, aby podarować zmarłemu ostatnie miłe chwile z życia ziemskiego.

Według tradycji taoistycznej, kiedy osoba umiera w domu należy przykryć wszystkie lustra, ponieważ dusza mogłaby złapać odblask żywej osoby i zabrać ją ze sobą w zaświaty.

W południowych Chinach praktykowane jest ofiarowanie zwierząt, szczególnie wołów lub bawołu. Bawół stanowi sposób mediacji pomiędzy światem żywych i zaziemskich. Jego ciało jest dzielone na 36 części i rozdawane osobom obecnym na pogrzebie przestrzegając ustalonego porządku według pozycji społecznej.

 

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

 

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
Nagrobki plastikowe

Nagrobek plastikowy, to obudowa grobu ziemnego. Jest to doskonała alternatywa dla tymczasowej obudowy drewnianej. Do momentu postawienia pomnika, obudowa nagrobka plastikowego doskonale...

PRODUKTY
trumny
Krzyże, wizerunki, śruby, podkładki
Oferujemy krzyże i wizerunki w wersji metalowej oraz plastikowej. Kolory jak w przypadku antab. Plastikowe: złote, malowane, miedziowane,...

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe