zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Pogrzeb w antycznym Rzymie
Pogrzeb w antycznym Rzymie
Od zarania dziejów celebrowane były obrzędy związane z pogrzebem. Rytuał pogrzebowy w Rzymie opierał się na dwóch koncepcjach. Wierzono, że śmierć powodowała skażenie i wymagała oczyszczenia ze strony żywych, zaś pozostawianie zmarłego niepochowanego było przyczyną smutnego losu duszy. Uważano, iż pochowunek powinien być jak najbardziej uroczysty.

W antycznym Rzymie najstarszy mężczyzna (pater familia) z rodziny był wzywany do łóżka z umierającym, aby mu towarzyszyć mu słowami otuchy do końca agonii. Najbliższy krewny składał na czole umierającego ostatni pocałunek, aby w ten sposób utrzymać duszę opuszczającą ciało wraz z ostatnim tchem. Potem zamykał mu oczy, a wszyscy zebrani wykrzykiwali jego imię i opłakiwali go. Następnie były myte zwłoki, smarowane maścią i profumowano. Na koniec nakładano umarłemu jego najlepszy strój. W ustach umieszczano monetę, aby w ten sposób miał pieniądze na opłacenie „podróży” w zaświaty. W antycznych czasach pogrzeb odbywał się nocą, aby duchowni i władze nie mogły zobaczyć zmarłego.

Organizacja pogrzebu sławnych i zasłużonych osób była zwykle powierzana specjalistycznym zakładom pogrzebowym.W przypadku ludzi biednych i dzieci chowanie zwłok było skromne. Wprawdzie nie zachował się żaden bezpośredni opis rytuału pogrzebowego, ale przypuszcza się, że składał się on z procesji odprowadzającej zwłoki na cmentarz, aby następnie złożyć je w grobie. Warto zauważyć, iż uczestnicy pogrzebu mieli nałożone maski wyobrażające rysy twarzy zmarłego. Prawo do noszenia tych masek mieli przede wszystkim prominentne rodziny.

Do udziału w pogrzebie byli zapraszani mimowie, tancerze i muzycy oraz zawodowe płaczki tzw.prefiche. Poprzez swój występ nadawali odświętności uroczystości pogrzebowej.

Po upływie dziewięciu dni od pochowania zwłok lub kremacji organizowano święto (coena novendialis) w czasie którego wylewano wino lub inny napój na grób lub na prochy. Ponieważ najczęściej wybierano kremację po zebraniu prochów umieszczano je we wnęce zrobionej w grobie (tzw. colombaia). Według wierzeń przez dziewięć dni dom zmarłego był skażony. W celu jego wyróżnienia od innych domów ozdabiany był gałązkami cyprysowego drzewa i cisu. Po zakończeniu tego okresu dokonywało się gruntownego sprzątania w celu jego oczyszczenia od „zjawy” zmarłego.

 

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
Memento Mori s.c.

Kompleksowe usługi pogrzebowe

PRODUKTY
trumny
Znicze Okolicznościowe
Znicze Okolicznościowe Przedstawiona w serwisie oferta zniczy nie jest kompleksowa. Pełna oferta na www.znicz-kam.pl Zapraszamy!

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe