zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Pogrzeb laicki
Pogrzeb laicki
Wszystkie religie zawsze były zainteresowane celebrowaniem śmierci poprzez własny rytuał. Z historii wiemy, że dopiero w XVII wieku we Francji niektórzy „wolnomyśliciele” zaczęli wymagać, by ich uroczystości pogrzebowe odbywały się bez udziału przedstawicieli duchowieństwa.

Nie należy więc dziwić się, że pogrzeb laicki jest nowym faktem: w latach poprzedzających tą epokę niewiara była karana nawet śmiercią.

W XVII wieku zaczął się spór pomiędzy Kościołem a racjonalistami, który zresztą trwa do dziś.

Wszystko to nie zatrzymało ewolucji laickiego ostatniego pożegnania osoby zmarłej. Rewolucja francuska doprowadziła do pierwszych rozporządzeń, które przewidywały możliwość i miejsce pogrzebu laickiego. W osiemnastym wieku wiele znanych osób zaczęło „bronić się” przed interesami klerykału w czasie pogrzebu.

Przykładem tu może być Wiktor Hugo, który kazał zaufanym osobom nadzorować własny pokój nie dopuszczając do niego księży.
Dzisiaj pogrzeb laicki jest faktem na ogół przyjętym w Północnej Europie, gdzie społeczności laickie i humanistyczne musiały uzyskały spełnienie żądań celebracji niereligijnych rytuałów.W mniej rozwiniętej części kontynentu w tym temacie sprawy mają się jak dawniej. Kler, tam gdzie czuje się silny, neguje rytuał religijny temu, kto za życia oddalił się od prawdy (homoseksualiści, komuniści, zabójcy) albo czuje się w obowiązku podczas ceremonii mówić źle o zmarłym. Natomiast, tam gdzie osoba jest sławna i ważna celebruje obrzęd religijny nawet wtedy, gdy zmarły publicznie utrzymywał własną antyreligijność (np. Mastroianni).

Dwa lata temu we Włoszech duży rozgłos uzyskał przypadek nieuleczalnie chorego na dystrofię mięśniową. Piergiorgio Welby, od lat żyjący w stanie wegetacyjnym wielokrotnie prosił o eutanazję. Pomimo sprzeciwu władz odłączono choremu urządzenie podtrzymujące przy życiu powodując śmierć. Rzymski wikariat odmówił chrześcijańskiego pogrzebu uzasadniając to sprzeciwieniem się doktrynie katolickiej. Odbył się pogrzeb laicki, który stał się też faktem medialnym w walce o eutanazję.

 

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

 

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
nagrobki
chłodnienazwłoki.pl

Właścicielem marki chłodnienazwłoki.pl jest firma WORKMET ze Skoczowa posiadająca halę produkcyjną w miejscowości Ogrodzona. Początki produkcji urządzeń dla branży pogrzebowej sięgają roku 2005,...

PRODUKTY
trumny
Trumny
nazwa: trumna nr kat.: T-35A Więcej informacji uzyskają Państwo na stronie www.rymerol.com.pl lub pod numerem telefonu 086 217 45 68. Zapraszamy!

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe