zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Halloween
Halloween
Halloween -  święto wywodzące się z czasów przedchrześcijańskich obchodzone w przeddzień Wszystkich Świętych, 31 października. Jest to święto typowo amerykańskie i kanadyjskie, chociaż jego najstarsze korzenie wywodzą się z Europy, kiedy dzielono rok na dwie części na podstawie przemieszczania zwierząt. W okresie pomiędzy październikiem a listopadem było konieczne umieszczenie zwierząt w miejscu zamkniętym w celu zagwarantowania im przeżycia zimnej pory roku. Ten okres zwał się Halloween.

W Europie obchodzenie Halloween rozpowszechniło się dzięki Celtom. Ten naród świętował zakończenie lata (Samhain). Wieczorem gaszono wszystkie ogniska i ponownie zapalane od „sakralnego ognia”. Celtowie nie obawiali się dusz zmarłych i zostawiali dla nich pożywienie na stole na znak gościnności. Nie wierzono w demonów, lecz raczej we wróżki i elfy, istoty uważane za niebezpieczne.Według legendy nocą w czasie święta Samhain  mieli oni zwyczaj robienia niebezpiecznych żartów ludziom i to przyczyniło się do rozpowszechnienia przerażających historii. Z tym można skojarzyć sobie współczesną tradycję, kiedy dzieci przebrane za wiedźmy, zjawy i wampiry stukają do drzwi, krzyczą groźnie i proszą o słodycze

W Stanach Zjednoczonych różne tradycje związane ze Świętem Zmarłych uzupełniały się nawzajem aż do przybrania formy współczesnej.
Początkowo było to święto regionalne, którego cechy były związane z kulturami imigrantów i wierzeniami religijnymi.

W epoce wiktoriańskiej niektóre wyższe warstwy społeczeństwa miały władzę nad tym świętem. Stało się modą organizowanie uroczystości w celach dobroczynnych w nocy 31 października. Konieczne było wyeliminowanie skojarzeń ze śmiercią i wprowadzenia zabawy i żartów. Nazwano ją „nocą żartów” lub „nocą diabła”, w czasie której oddawano się anarchii a nierzadkie były też przypadki w wandalizmu, aż wreszcie anulowano to święto. Już w 1910 roku amerykańskie fabryki  produkowały całą serię produktów związanych wyłącznie z tą imprezą.

Po drugiej wojnie światowej dzieci stały się bohaterami święta również dzięki zakładom produkującym najróżniejsze przedmioty i kostiumy przekształcając uroczystość w  święto handlarzy. Zwiększały swoje obroty poprzez wymyślanie historii o żyletkach w słodyczach i truciznach w cukierkach wykonanych w domu zmuszając tym samym Amerykanów do zakupu słodyczy już zapakowanych.

Do zwyczajów święta Halloween należy wycinanie na dyniach groźnych twarzy i umieszczanie zapalonej świeczki w ich wnętrzach
Ten zwyczaj powstał w przekonaniu, że zmarli włóczą się po ziemi z ogniami w ręku i próbują zabrać za sobą żywych; zatem dobrze jest by żywi zaopatrzyli się w maskę i ogień w celu zmylenia ich. Ten zwyczaj odnosi się też do wiedźm, które w najodleglejszych czasach były palone na stosach lub wieszane. Myśli się, że  teraz włóczą się nocą, aby się zemścić za swoją śmierć. Zwyczaj jest typowo amerykański, ale prawdopodobnie pochodzi z tradycji importowanych przez emigrantów europejskich: użycie dyń lub częściej - kukiełek przedstawiających wiedźmy jest udokumentowane także w niektórych regionach Włoch takich jak Friuli, Campania, Piemonte, Lacjum.

Papież Bonifacy IV ustanowił święto Wszystkich Świętych 13 maja 610 roku. Celebrowane co roku na cześć chrześcijan zabitych w obronie wiary. Następnie przeniesiono święto na 1 listopada, aby dać chrześcijanom możliwość wspominania wszystkich świętych, a w dzień potem wszystkich zmarłych. W krajach z językiem angielskim święto zwano Hallowmas, co oznacza „msza na cześć świętych”, dzień poprzedzający to święto nazwano All Hallows Eve i przekształcił się we współczesny Halloween.

 

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

 

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
nagrobki
WIRKUS-producent trumien

Nasz zakład istnieje od 1973 r. i jesteśmy firmą rodzinną.Zajmujemy się głównie produkcją trumien od kilkudziesięciu lat.Z wieloletnim doświadczeniem produkujemy trumny z drewna litego,...

PRODUKTY
Trawa nagrobna
Trawa i inne płyty (wykładziny) zabezpieczające ziemię, a właściwie ludzi chodzących wokół grobu przed ubrudzeniem.

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe