zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Grecja: zalegalizowano kremację
Grecja: zalegalizowano kremację
Grecja – zwana kolebką zachodniej cywilizacji jest jednym z państw, w którym dotychczas nie dokonywano kremacji. Ponad 90 % mieszkańców jest wyznawcami prawosławnego Autokefalicznego Kościoła Greckiego, na którego czele stoi metropolita Aten i całej Hellady.

Wraz z końcem tego miesiąca Grecja jest przygotowana do rozpoczęcia kremacji ciał pomimo sprzeciwu kościoła ortodoksyjnego. Minister Spraw Wewnętrznych Prokopis Pavlopoulos powiadomił, że  już w tym tygodniu jest oczekiwane podpisanie prezydenckiego rozporządzenia, regulującego wykonanie ustawy z 2006 roku, która rok temu we wrześniu zapoczątkowała Rada Państwa.

Do końca lutego rozporządzenie ma być opublikowane w Dzienniku Urzędowym stając się wykonawczym. Rozporządzenie przewiduje budowę ośrodków kremacyjnych i daje lokalnym władzom kompetencje ustawy, która zezwala na kremację ciała po 60 godzinach od stwierdzonej śmierci na podstawie zaświadczenia lekarskiego.

Aby dokonać kremacji ciała potrzebna będzie oświadczenie osoby napisane za życia lub przez najbliższego krewnego. Pomimo ustawy, prawdopodobne jest, że przeważająca większość ortodoksyjnych chrześcijan, reprezentujących 90 % greckiej ludności nie bądzie stosować kremacji uwzględniając sprzeciw Kościoła, który uważa ją za niekompatybilną z dogmatem o wskrzeszeniu ciał. Arcybiskup Ieronimos (Chieronim) z Aten powiedział, iż “szanuje” ustawę państwową, a jednocześnie przypomniał, że Kościół ma “swoje zasady”i  pozostaje w nadziei, że wierni będą nadal preferować pochowunek w ziemi. Najbliższe lata pokażą, czy kremacja przyjmie się w greckim społeczeństwie czy raczej zostaną zachowane tradycyjne metody grzebania zwłok.

 

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
nagrobki
TIARA

Historia belgijskiej firmy Slabbinck sięga roku 1903. Jej założycielem był Hendrik Slabbinck, który 98 lat temu założył w Brugii swą pracownię artystyczną. Początkowo wykonywano w niej tylko...

PRODUKTY
Krata nagrobna wysoka AKN55
Wysoka krata nagrobna, do ustawiania wieńców i kwiatów. Kratę można ustawić nad windą.

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe