zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Eutanazja: “Agabbadora” i nieuleczalnie chorzy
Eutanazja: “Agabbadora” i nieuleczalnie chorzy
Ostatnio dużo się dyskutuje o eutanazji. Są głosy za i przeciw. Coraz częściej więcej ludzi opowiada się za jej legalnością. Jest to z pewnością trudny i delikatny temat...

Mało kto wie, że w odległych czasach w pewnej miejscowości włoskiej Sardenii była profesjonalna figura zwana “agabbadora”uznana przez tutejszą społeczność, której zadaniem było skracanie cierpień nieuleczalnie chorym, nie mającym żadnej nadziei na wyleczenie. Ta niewdzięczna praca wykonywana była z litością. Był to akt, który wszyscy akceptowali, gdyż służył zakończenia życia cierpiącej osobie.

Accabbadora nie “zabijała”, ale kończyła agonię. Była wzywana przez rodzinę chorego nocą i po oddaleniu z pokoju chorego najbliższych mu osób dokonywała eutanazji przy pomocy poduszki lub mocnego uderzenia młotkiem.Była to tak zwana “dobra śmierć”. Kobietę nie wynagradzano finansowo, lecz ofiarowywano jej pożywienie lub inne rzeczy. Była ona powszechnie szanowana, jako osoba niezwykle użyteczna. W ówczesnych czasach nie myślano o eutanazji w kategoriach dobra czy zła, lecz użyteczności, gdyż była ona sposobem na zakończenie cierpień chorego i odciążała rodzinę od obowiązków opieki nad nim. Ten zwyczaj został zakazany przez misjonarza ojca Vassallo w XVIII wieku jako barbarzyński.

Narzędzie używane kiedyś w eutanazji można znaleźć w Muzeum Etnograficznym Galluras niewielkiego ośrodka w Gallura, na Sardenii. Jest to wiejski młotek w drewnianej oprawie. Nie jest to zwykły młotek skonstruowany przez rzemieślnika: posiada długość wynoszącą 42 centymetry, a szerokość 24 centymetry. Uchwyt krótki i mocny pozwalał na zadanie pewnego ciosu. Jest to jedyny unikat, który zachował się do naszych czasów znajdujący się w wymienionym muzeum.

 

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
DOLORES MUSIC

Firma Krajewski Dariusz Krzysztof – DOLORES MUSIC powstała w marcu 2007 roku. Działa w sektorze kultury na rynku branży muzycznej. Podstawową działalnością firmy jest świadczenie usług...

PRODUKTY
Krata nagrobna wysoka AKN55
Wysoka krata nagrobna, do ustawiania wieńców i kwiatów. Kratę można ustawić nad windą.

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe