zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Eutanazja
Eutanazja
Eutanazja to słowo greckiego pochodzenia. Oznacza ono „dobrą śmierć”. Coraz częściej dyskutuje się w różnych społeczeństwach  o legalności eutanazji. We Włoszech przypadek chorego na zanik mięśni Piergiogia Welby poruszył opinię publiczną...

Walczył on o prawo człowieka nieuleczalnie chorego do śmierci na własne życzenie. Nie miał pogrzebu chrześcijańskiego, ponieważ według Kościoła jego postawa była przeciwna doktrynie o nienaruszalności każdego życia ludzkiego. Wiele jest przypadków ludzi od lat nieuleczalnie chorych, bez szans na wyzdrowienie. Zrzeszenia walczą o legalne przyjęcie eutanazji. Jedni są przeciw eutanazji, czyli za tym by system prawa zawierał zakaz eutanazji; inni są za eutanazją, czyli za tym, by system prawa nie zawierał normy zakazującej eutanazji. "Racją...potępienia eutanazji z religijnego punktu widzenia jest fakt, że człowiekowi nie wolno niszczyć życia, które jest darem Boga, jedynego i absolutnego Pana życia" (zob. Encyklopedia katolicka, Lublin 1985, t IV, s. 1345).

Dużo ludzi jest zdania, że eutanazja powinna być dozwolona, jeśli mamy do czynienia z cierpieniem i jesteśmy podtrzymywani na siłę przy życiu. Życie pod przymusem życia jest okrutne i niedorzeczne. Społeczeństwo, które przyzwala na eutanazję, sprzyja bezpieczeństwu swoich członków. Zmniejsza ono bowiem obawę o śmierć w męczarniach. W związku z tym eutanazja powinna być niekaralna.

Istnieją obawy, że powszechne stosowanie eutanazji może wypaczyć zachowania ludzi i doprowadzić na przykład do niekontrolowanego handlu ludzkimi organami czy zabijania w majestacie prawa. Jest to delikatny temat. Toczą się dyskusje. Czym się zakończą? Trudno przewidzieć. Wiele osób jest przekonanych, że wkrótce eutanazja będzie legalna tak jak w niektórych europejskich krajach.

 

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

 

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
F.P.U.H. "ZNICZ-KAM"

Nasza firma "ZNICZ-KAM" istnieje na polskim rynku od 1992r. , początkowo zajmowaliśmy się produkcją zniczy gipsowych, z czasem jednak aby sprostać wymaganiom klientów miejsce gipsowych pojemników...

PRODUKTY
Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe