zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Cmentarz polskich żołnierzy w Montecassino
Cmentarz polskich żołnierzy w Montecassino
W 1944 roku, w rejonie klasztoru Montecassino (niedaleko od Rzymu) stoczono serię bitew pomiędzy wojskami alianckimi  a Wehrmachtem. Po okrutnym bombardowaniu Klasztoru w Montecassino i po tygodniach ostrych starć żołnierze żołnierze zdobyli szczyt wzgórza z ruinami sakralnego miejsca. Ofiar było 4000 (zabitych i zaginionych).

Aby uczcić pamięć walki pod Cassino w latach 1943-44 poszczególne państwa postanowiły pochować ich na miejscu. Dlatego w Cassino i w jej pobliżu powstało pięć militarnych pomników, dokąd co roku zmierzają rzesze pielgrzymów: krewnych, rodaków, znajomych i turystów.

Polski Cmentarz Wojenny pod Monte Cassino – cmentarz polskich żołnierzy poległych w bitwie powstał na przełomie 1944 i 1945 r., według projektu architektów Hryniewicza i Skolimowskiego.

Pochowanych jest tu 1.072 żołnierzy 2 Korpusu Zbrojnego. Ponad 250 pochowanych tu żołnierzy jest narodowości białoruskiej, ponieważ mieszkali w zachodniej części Białorusi należącej przed 1939 rokiem do Polski. Na cmentarzu Polskim spoczywa też generał Anders zabity w 1961 roku i kapelan, arcybiskup Gawlina.

Cmentarz żołnierzy 2 Korpusu pod Monte Cassino po odzyskaniu niepodległości przez Polskę jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Polacy nie zapominają o poległych pod Cassino żołnierzach, znicze są zawsze zapalone, setki krzyży ozdobiono różańcami. Cmentarz polskich żołnierzy ozdabiają także sentencje "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie" oraz "Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce".

W Montecassino znajdują się też cmentarze żołnierzy innych narodowości poległych w bitwie. Jest więc cmentarz angielski (5 tys. żołnierzy) oraz niemiecki (ok. 20 tys. żołnierzy).

 

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
ZPD LINDNER

Wyrastając z tradycji sięgających lat czterdziestych XXw Zakład Przemysłu Drzewnego LINDNER stał się największą firmą produkującą trumny w Polsce. Naszą fabrykę opuszcza rocznie 100000...

PRODUKTY
trumny
Sarkofag amerykański
W ofercie: 1) Sarkofag amerykański - dąb imitacja mahoń (na zdjęciu poniżej) 2) Sarkofag amerykański - dąb naturalny 3) Sarkofag amerykański...

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe