zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Rozwój kremacji w Szwajcarii
Rozwój kremacji w Szwajcarii
Kremacja coraz bardziej się upowszechnia. Nawet w takim kraju jak Szwajcaria. Coraz więcej Szwajcarów wybiera palenie zwłok zamiast tradycyjnego grzebania w ziemi. To objaw zmian w społeczeństwie, również w stosunku do śmierci.

Eksperci wskazują na przyczyny etyczne, a także na kwestie praktyczne, które doprowadziły do zmiany paradygmatu.
Zmiana ta wyraża się także w formie ostatniego pożegnania. W ciągu kilku dziesięcioleci ilość przypadków kremacji  przekroczyła tradycyjne grzebanie w ziemi. Nie ma dokładnych liczb, ale Szwajcarskie Zrzeszenie Usług Funeralnych (ASSF) podaje, że w miastach aż 85% zmarłych zostaje kremowanych. Wydaje się, że odchodzi się od przywiązania do tradycji.

W ośrodkach miejskich typu Bazylea, gdzie połowa mieszkańców nie przynależy do żadnego kościoła, do celebrowania pogrzebu są często przydzielane osoby wyznaczone z gminy. Na uroczystościach pogrzebowych uczestniczy coraz mniej ludzi. Ostatnie pożegnanie ma miejsce poza murami domu. Wydaje się, że marginalizacja śmierci doprowadziła do zaakceptowania kremacji. Coraz więcej osób myśli o praktycznych aspektach pochowunku. Wybór często jest określany ceną grobu, trumny. Używając urny zużywa się mniej miejsca. Tradycyjne grzebanie w ziemi ma wady, gdyż trzeba dziesiątko lat, aby ciało rozłożyło się. Cmentarze mają problem etyczny dotyczący odpowiedniego postępowania z resztkami zwłok. Są miasta, które walczą z tymi problemami, to nie przypadek, że władze  popierają kremację.

Również zmiana mentalności doprowadziła do akceptacji palenia zwłok. Wiele rodzin mieszka daleko od miejscowości pochodzenia i nie chcą lub nie są w stanie dbać o groby. Niektórzy uważają, że mamy do czynienia z radykalną zmianą mentalności. W Szwajcarii urny można składać w grobie lub wnęce w grobowcu. Odpowiadając na rosnącą potrzebę wiele cmentarzy dysponują zbiorowym pomnikiem, w których można anonimowo złożyć prochy. Dozwolone jest trzymanie prochów w domu lub rozrzucenie ich w miejscu, które było szczególnie drogie zmarłemu.

 

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
nagrobki
Plastmet

Firma PLASTMET to jeden z największych i najnowocześniejszych producentów akcesoriów pogrzebowych w Polsce. Jesteśmy znani z produktów wyróżniających się najwyższą jakością. Nasza oferta obejmuje...

PRODUKTY
Międzynarodowy Transport Zwłok Feniks Katowice
Nasza firma pogrzebowa oferuje Państwu kompleksowe usługi pogrzebowe wraz z transportem zwłok na terenie kraju jak i z zagranicy. Działamy całą...

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe