zak³ady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMO¦CI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWO¦CI WYDAWNICZE
us³ugi pogrzebowe
Psychologia ¿a³oby
Psychologia ¿a³oby
¯ycie zwi±zane jest nieod³±cznie ze ¶mierci±. Niestety nie mo¿na ¿yæ wiecznie. Dla jednych ¶mieræ jest oczekiwaniem, walk±, nadziej±, ukojeniem bólu, przej¶ciem do lepszego ¿ycia. Dla innych oznacza niesprawiedliwo¶æ, absurd, obrazê, karê. Wobec ¶mierci nie pozostajemy obojêtni: wyzwala ona mnóstwo reakcji.

¯a³oba jest procesem przetwarzania bólu po ¶mierci bliskiej osoby. Jedni potrafi± pokierowaæ w³asnymi si³ami zmienione ¿ycie i s± te¿ ci, którzy szukaj± pomocy psychologa, psychiatry, ksiêdza - osoby, która ukoi pustkê i cierpienie po znikniêciu ukochanej osoby. Czêsto s± to ludzie, którzy te¿ nosz± ¿a³obê. Wspó³odczuwanie bólu i dzielenie siê z innymi przynosi ulgê. S± te¿ osoby siêgaj±ce po proszki uspokajaj±ce zmniejszaj±ce niepokój i ¶rodki nasenne.

S± dwa terminy okre¶laj±ce reakcje towarzysz±ce roz³±czeniu siê z blisk± osob± po jej ¶mierci: bole¶æ i ¿a³oba.

S³owo bole¶æ pochodzi z jêzyka ³aciñskiego (cor-dolium) serce, które cierpi. Jest to proces reakcji lub wewnêtrzny ból do¶wiadczany przez osoby po ¶mierci kogo¶ bliskiego. Obejmuje on sferê emocjonaln±, poznawcz± i zachowawcz±.

S³owo ¿a³oba pochodzi z ³aciny (lugere - p³akaæ). Odnosi siê ono do straty na wskutek ¶mierci i obejmuje zwyczaje przyjête w poszczególnych kulturach. Na przyk³ad noszenia czarnych ubrañ, czy opaski na ramieniu. W Indiach kobiety, które zostaj± wdowami gol± sobie w³osy.

¯a³oba jest procesem, który wymaga odpowiedniego czasu, rytua³ów i zewnêtrznienia, procesów psychologicznych. Sam czas jako taki nie uzdrawia. Osoba depresyjna, która zamyka siê w swoim domu zauwa¿a, ¿e wraz z up³ywem dni bêdzie czuæ siê coraz bardziej depresyjna, samotna i apatyczna. Czynnikiem decyduj±cym nie jest sam czas, ale to co robi siê z tym czasem. Czy zostaje on u¿yty na znalezienie konstrukcyjnych odpowiedzi.

Istnieje zasada roz³±ki wpisana w ludzk± egzystencjê. Nie mo¿na ¿yæ bez cierpienia. Wielu ³udzi siê, ¿e mo¿na byæ szczê¶liwymi nigdy nie cierpi±c, bez p³acenia za to szczê¶cie. Ka¿dy wybór nawet najpiêkniejszy zawiera w sobie smutek z powodu koñca: koñczy siê etap ¿ycia, urlop, mi³osna sielanka. Cierpienie jest cen± p³acon± za w³asne przywi±zanie. Je¶li kto¶ nosz±cy ¿a³obê nie izoluje siê, ale otwiera siê na innych, ulecza swoj± ranê. Otwarcie siê na innych wymaga odwagi i pokory, ale powoduje wewnêtrzne wyzwolenie, stopniowe zrównowa¿enie, pogodzenie siê z faktem.

 

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

 

KATALOG BRAN¯OWY
archiwizajca
Je¶li jeste¶ nowym u¿ytkownikiem, za³ó¿ konto i dodaj bezp³atny wpis:



Je¶li masz ju¿ login i has³o, zaloguj siê i zarzadzaj swoim wpisem:


...wiêcej
FIRMY
nagrobki
SOTER

Wszystko zaczê³o siê wówczas, gdy Bóg po³o¿y³ palec na ustach cz³owieka i nakaza³ mu, by Ten zapomnia³ czym jest tajemnica ¿ycia i ¶mierci. I cz³owiek zapomnia³. Ale wraz z zapomnieniem przysz³o...

PRODUKTY
Urna pogrzebowa DREK C-005
Urna pogrzebowa C-005 wykonana jest z metalu i posiada lakierowane wykoñczenie. Urna kremacyjna charakteryzuje siê wyj±tkowo eleganckim wygl±dem,...

Wiadomo¶ci z bran¿y pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zak³ady pogrzebowe Us³ugi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zw³ok Akcesoria pogrzebowe