zakłady pogrzebowe
Google Funeralis.pl
WIADOMOŚCI
STOWARZYSZENIA
ARCHIWUM
NOWOŚCI WYDAWNICZE
usługi pogrzebowe
Depresja i żałoba po śmierci bliskiej osoby
Depresja i żałoba po śmierci bliskiej osoby
Przeżywanie śmierci drogiej osoby jest doświadczeniem bardzo trudnym, które w niektórych przypadkach, na szczęście rzadkich, może spowodować syndromy depresyjne. Nie należy mieszać normalnej reakcji na żałobę, która objawia się podobnie jak depresja jako prawdziwa choroba.

Ból spowodowany żałobą rozwija się w pięciu fazach:
– Negowanie rzeczywistości i izolacja. Tu chodzi o mechanizm obronny, pozwalający nam na złagodzenie intensywnej początkowej fazy bóku. To tymczasowa odpowiedź psychologiczna.
- Złość. Kiedy maskujące skutki negowania rzeczywistości i izolacji zaczynają znikać, rzeczywistość i odpowiedni ból ponownie pojawiają sią. Intensywna emocja jest kierowana przez przedmiot bólu i wyraża się złością. Złość może być też skierowana na podmiot, który spowodował nam ten ból.Do tego można dodać poczucie winy z powodu naszej złości i to powoduje zaostrzenie tej złości.

Samooskarżanie się. Potem zaczyna się faza samooskarżania za czynności, które można by było wykonać,  aby uniknąć czy opóźnić żałobę, np. jeśli udalibyśmy się wcześniej do lekarza.

Depresja. Dwa rodzaje depresji są związane z bólem powodującym żałobę. Jedna, głębsza depresja i druga bardziej związana z praktycznymi aspektami, które żałoba może spowodować. Czas trwania też fazy jest zmienny i może wynosić od kilku tygodni do sześciu miesięcy. Najbardziej typowe objawy to: obniżony humor, odczucie smutku, brak apetytu, kryzysy płaczu, rozdrażnienie i słaba koncentracja. Przeważająca część osób ma odczucie, że zmarły w jakiś sposób jest obecny.

Akceptacja. Po fazie depresji, symptomy depresyjne ustępują i osoba próbuje wrócić do normalności. Czas trwania tej fazy jest zmienny i nie wszyscy usiłują ją osiągnąć.

Jak przeżyć depresję?
Nie należy tłumić uczuć lecz spowodować ich ujście. Otoczyć się krewnymi i przyjaciółmi i nie zamykać się w sobie. Zwrócenie się dopsychologa jest konieczne wtedy, gdy nie można rozwiązać różnych faz bólu.

 

Autorka: Urszula Arczewska

Skomentuj tekst na forum

KATALOG BRANŻOWY
archiwizajca
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, załóż konto i dodaj bezpłatny wpis:Jeśli masz już login i hasło, zaloguj się i zarzadzaj swoim wpisem:


...więcej
FIRMY
Florystyka Pogrzebowa

Florystyka Pogrzebowa - Kwiaty Mazowsze to firma specjalizującej się w branży pogrzebowej, która powstała z pasji. Długoletnie doświadczenie, wiedza i pełne zaangażowanie powodują, że jej wyroby...

PRODUKTY
Osłona grobu Aluminiowa AKN30a
Osłona grobu wykonana z aluminium, do ustawiania wieńców i kwiatów.

Wiadomości z branży pogrzebowej Targi pogrzebowe Stowarzyszenia pogrzebowe Prawo pogrzebowe Forum pogrzebowe
Zakłady pogrzebowe Usługi pogrzebowe Trumny Urny Kremacja zwłok Akcesoria pogrzebowe